Dr. Szűcs Viktória
Élelmiszeripari szakértő
2017. február 28.
Címkék:
konferencia, innováció, élelmiszer, fenntarthatóság
Negyedik alkalommal került megrendezésre a nemzetközi élelmiszer innovációs konferencia (International Conference on Food Innovation, FoodInnova) a bolognai egyetem cesenai kampuszának szervezésében 2017. január 31. és február 3. között.
A konferencia előadásai főként az új innovatív megoldásokra (előállítás, csomagolás és biztonsági aspektusok), kiemelt tekintettel a fenntarthatóságra, az élelmiszer veszteségek csökkentésére, valamint a melléktermékek felhasználására koncentráltak.
Teljes cikk
2017. február 24.
Címkék:
termelői piac, élelmiszerbiztonság, szolgáltatás, NAK
Papp Gergely
Agrárgazdasági szakértő
Ahogy az elmúlt napok egyik fő híre is erről szólt, egyre kevésbé tudjuk, hogy milyen élelmiszert fogyasztunk. Igazából ez természetes, a modern élelmiszerláncon belül az elmúlt évszázadban eltávolodott egymástól az élelmiszer-előállító és a fogyasztó.
Egyrészt fizikailag is távol kerültek, tehát nem ismerik egymást, másrészt az élelmiszer-előállítási technológia is annyit fejlődött, hogy az átlagfogyasztó, egyre nehezebben tudja pontosan megítélni pl. az élelmiszerek tápanyagtartalmát.
Teljes cikk
Dr. Szűcs Viktória
Élelmiszeripari szakértő
2017. február 21.
Címkék:
marketing, sajt
Egy Hollandiába tartó unalmas repülő utat hogyan lehet maradandóvá tenni? A recept egyszerű: két szelet bio kenyér és egy szelet ízletes holland sajt szívmelengető marketing körítéssel.
A fenséges szendvics költemény elfogyasztása mellett a természetesen 100 százalékban lebomló csomagolás belsejében található könnyen olvasható, rövid, tartalmas szövegből megtudhatjuk, hogy az általunk fogyasztott szendvics sajtja Hollandia leghíresebb, 1612-ben tengertől visszahódított területéről származik, amely mindemellett 1999 óta az UNESCO világörökség része.
Teljes cikk
Benedek Borbála
Kertészmérnök, növényorvos
2017. február 19.
Címkék:
kiállítás, Berlin, élelmiszer-gazdaság, Grüne Woche
Berlinben minden évben megrendezésre kerül az ún. Zöld Hét kiállítás, ahol a világ minden pontjáról érkeznek az élelmiszergazdasághoz köthető kiállítók is persze érdeklődők is szép számmal. A kiállítás 2017. január 20- 28-ig tartott a berlini Messe, azaz vásár területén.
Az idei évben a 82. Nemzetközi Zöld Hét 26 csarnokban került megrendezésre. A kiállítás története 1926-ra nyúlik vissza, azóta rendezik évről-évre. A rendezvény volumenét jól mutatja, hogy 70 országból közel 5000 újságíró tett jelentést az eseményről.
Teljes cikk
Dr. Szűcs Viktória
Élelmiszeripari szakértő
2017. február 15.
Címkék:
NÉBIH, élelmiszerbiztonság, NAK, adatbázis, FM
Egy ritka természeti vagy csillagászati esemény érdeklődők tömegét vonzza, különösen igaz ez, ha emberöltőnként csak egyszer tapasztalható eseményről van szó. A tudomány és az élelmiszer-lánc szereplőinek hasonló élményben lehetett részük, amikor 2016 decemberében megjelentek az első hazai adatokat tartalmazó, elektronikus formátumú élelmiszer összetételi adatbázisok.
„Az élelmiszerek kémiai összetételének ismerete az első nélkülözhetetlen lépés a betegségek étrendi kezelésének vagy a táplálkozás mennyiségi tanulmányozásának esetében” (McCane & Widdowson, 1940).
Teljes cikk
Dr. Szűcs Viktória
Élelmiszeripari szakértő
2017. február 13.
Címkék:
NÉBIH, tudatosság, hazai élelmiszer, kérdőív, Magyar Élelmiszerkönyv
A tudatos fogyasztó a pénzével szavaz, döntésében pedig jelentős szerepet játszanak tapasztalatai, ismeretei, preferenciái.
A hazai élelmiszerekkel kapcsolatos fogyasztói vélemények megismerésének céljából 2015 őszén a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal 1003 felnőtt bevonásával reprezentatív (életkor, nem, lakóhely) kérdőíves megkérdezést végzett.
Teljes cikk
Benedek Borbála
Kertészmérnök, növényorvos
2017. február 10.
Címkék:
élelmiszerbiztonság, kiadvány, FAO
A múlt héten az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) publikált új kiadványt, amely a határokon is átívelő növény- és állat betegségek megállítását segíti elő.
A Gazdablogon Papp Gergely korábbi bejegyzése is egy olyan állatokat támadó betegségről szólt, amely komoly károkat okoz minden szempontból. Nemcsak az állatokat, de a növényeinket is könnyedén megtámadhatják olyan károsítók, amelyek veszélyeztethetik pl.: az élelmiszerek elérhetőségét (lásd: libamáj).
Teljes cikk
Palakovics Szilvia
Agrárpolitikai Szakértő
2017. február 07.
Címkék:
KAP, Brüsszel
Még csak a harmadik éve, hogy az új KAP rögös útját tapossuk, és máris itt az újabb reform. Az Európai Bizottság február 2-ától 12 héten keresztül egy online kérdőíves felületen várja a gazdálkodók, az érdekvédelmi és szakmai szervezetek, valamint más intézmények véleményét a jelenlegi Közös Agrárpolitikáról.
Legutóbb, 2016 tavaszán nyílt lehetőség hasonló véleménynyilvánításra, akkor a KAP egy problémás részterülete, a zöldítés került górcső alá. Most az egész szakpolitikával kapcsolatban fejthetik ki véleményüket az érintettek. A válaszok alapján a Bizottság várhatóan ősszel alakítja ki a 2020 utáni új KAP-ot szabályozó alapelveket.
Teljes cikk
Reszkető Tímea
Vidékfejlesztési szakértő
2017. február 06.
Címkék:
KAP, Brüsszel, NAK, Cork
Ahogy már volt róla szó korábban is, tavaly szeptemberben az EU 28 tagállama közös nyilatkozatot adott ki a KAP 2020 utáni célkitűzéseiről.
Ennek folytatásaképp januárban, a berlini Zöld Hét keretében a Bizottság panelbeszélgetést szervezett Phil Hogan mezőgazdasági biztossal és további négy EU-s intézményi képviselővel a KAP megújításával kapcsolatos nézetek ütköztetésére, összehangolására.
Teljes cikk
2017. január 31.
Papp Gergely
Agrárgazdasági szakértő
A madárinfluenza vírus magyarországi megjelenése és a nagyszámú kitörés következtében Magyarországon a baromfiágazatban válságos helyzet alakult ki.
A járványügyi előírásoknak megfelelően bevezetett intézkedések következtében a leginkább érintett Dél-kelet magyarországi területeken gyakorlatilag megbénult a baromfitartás és -feldolgozás. Főleg a vízi szárnyas termékpálya szereplői a szokásos termelés töredékét képesek csak előállítani.
Teljes cikk