Székely Erika
Vidékfejlesztési szakértő
2016. augusztus 05.
Címkék:
szabályozás, kút, vízkivitel
Egy nemrégiben megjelent jogszabályi változás alapján már azok is „nyugodtan alhatnak”, akik eddig nem a törvényi előírásoknak megfelelően vételezték a vizet például az öntözéshez.
Számos fórumon hallunk arról, hogy a víz jelenléte meghatározza mindennapi életünket, természetesnek vesszük, hogy a jó minőségű ivóvíz kellő mennyiségben mindig a rendelkezésünkre áll. Ugyanakkor gyakran pazaroljuk, szennyezzük vízkészleteinket, pedig a jövő generációjának vízellátása attól is függ, hogy mi most hogyan gazdálkodunka felszíni és felszín alatti vizeinkkel.
Teljes cikk
Székely Erika
Vidékfejlesztési szakértő
2016. július 29.
Címkék:
pályázat, vidékfejlesztési program, tudásmenedzsment, tanulmányút, információszerzés
Elismert tény, hogy a tudás, a szakmai hozzáértés a XXI. század kiemelkedő jelentőségű a nemzetgazdaság egészében és egyre többen ismerik fel annak megszerzési igényét.
Számos közgazdasági elemzés kimutatta már, hogy a tudás – mint az emberi képesség része – meghatározó termelési tényező és egyben jelentős szerepe van a versenyképesség fokozásában.
Teljes cikk
Benedek Borbála
Kertészmérnök, növényorvos
2016. július 25.
Címkék:
NÉBIH, élelmiszerbiztonság, szupermenta
Már korábban is olvashattak a blogban a termelői piacokról, azok működéséről, a vásárlói motivációról. A mostani blogban azt mutatjuk be, hogyan is működik az élelmiszergazdaság ellenőrzése. Nemcsak a termelői piacon működnek ezek a mechanizmusok, hanem minden egyéb termelői, kereskedelmi egységben is.
A fogyasztóknak kínált késztermékeket sok más hatósági vizsgálaton túl, az ún. Szupermenta csapat is vizsgálja.
Teljes cikk
Benedek Borbála
Kertészmérnök, növényorvos
2016. július 18.
Címkék:
eső, aratás
„Mikor egész nap áztatóan esik,
A dologból könnyen parasztünnep kerekedik.”
A tavalyi évben ismert népzenészek álltak össze a Parasztünnep című album felvételére: Molnár Miklós, az Ökrös együttes egykori prímása, Brasnyó Antal brácsás, Szabó Csobán Gergő nagybőgős, valamint a kitűnő kontrásként-gardonosként ismert Mester László hegedűn.
Teljes cikk
Benedek Borbála
Kertészmérnök, növényorvos
2016. július 06.
Címkék:
munkavédelem, hőmérséklet
A gazdák ugyan örülnek, hogy ebben a nagy melegben megfelelően csökken a termények víztartalma, és megkezdődhet az aratás, de a nagy hőség valójában egyben kihívást is jelent mindenkinek. Az emberi szervezet csak megfelelő odafigyeléssel képes a hőséget átvészelni.
A munkavédelem számos olyan tényezőre kitér, amely a munkatársak egészségét óvja. Ilyen tényező a hőség elleni védekezés, illetve az azzal kapcsolatos kötelező teendők is.
Teljes cikk
2016. június 28.
Címkék:
támogatás, KAP, közvetlen támogatás, kézikönyv
Papp Gergely
Agrárgazdasági szakértő
A Közös Agrárpolitika (KAP) történetét nem ismerők, illetve azok, akik nem gazdálkodnak általában nem értik miért kapnak támogatást a mezőgazdasági termelők. Sajnos néha még, akik saját magukat szakértőnek tartják se tudják pontosan, hogy miért és milyen összegű támogatásokat kaphatnak a gazdálkodók.
A mai bejegyzés célja nem az, hogy ezen eléggé komplikált, szerteágazó és évtizedek alatt kialakult rendszerek fejlődését elmagyarázzam. Hanem arra a kérdésre keressük a választ, hogy valóban a „semmiért” kapnak-e támogatást a mezőgazdasági termelők.
Teljes cikk
Benedek Borbála
Kertészmérnök, növényorvos
2016. június 22.
Címkék:
gyümölcs, kertészet, meggy
A gazdák legnagyobb szövetségese és ellensége is egyben az időjárás. Az időjárás az egyik tényező, amit csak nagyon nehezen tudunk befolyásolni a mezőgazdasági termelés során.
Van egy másik bosszantó tényező, amikor az egész éves munka mind hiába, mert a termésünk nagy része oda lesz. Nem az időjárás miatt, hanem azért, mert valaki más, kívülálló, mintha a sajátja lenne, betakarította azt.
A mezőgazdasági termények lopásának több nagyon kellemetlen vonzata is lehet.
Teljes cikk
Benedek Borbála
Kertészmérnök, növényorvos
2016. június 17.
Címkék:
gyümölcs, kertészet, köszméte
Általában zöld, néha piros, éretlenül savanyú, éretten viszont már édes. Ez a tézis ugyan sok gyümölcsre igaz, de ebben az írásban most a köszmétéről emlékezünk meg röviden. A megemlékezés szó nem véletlen, hazánkban korábban jóval jelentősebb területen termesztették a köszmétét mint napjainkban. Elsősorban a hűtőipar vásárolja fel a terméseket, ami főként a brit és az észak-európai piacra kerül.
Köszméte? Egres? Piszke? Vagy büszke?
De vajon miért van és hogyan lett ennyi neve, ugyanannak a gyümölcsnek?
Teljes cikk
Benedek Borbála
Kertészmérnök, növényorvos
2016. június 14.
Címkék:
gyümölcs, kertészet
Egyszerűen, oltással. Az oltás egy régi és mindennap alkalmazott gyümölcsfa szaporítási módszer. Az oltással hozzák össze a gyümölcsfákat szaporító faiskolák a nemest és az alanyt.
Az oltás több féle technikával is elvégezhető, de mindegyik alapja tulajdonképpen az, hogy a nemes fajtának egy rügyét, hajtását hozzá illesztik az alanyhoz. Annak érdekében, hogy a két növényi rész sikeresen összeforrjon, nagyon pontosan illeszkedő metszlapokra van szükség. A metszlap kézzel és géppel is elkészíthető, de minden esetben az összeforrás sikere az oltó szakember felkészültségén, rutinos kezén múlik. Megfelelő alany és a megfelelő nemes az oltással tehát összekombinálható.
Teljes cikk
Rezneki Rita
Agrár-környezetvédelmi szakértő
2016. június 11.
Címkék:
fenntarthatóság, EIP, extenzifikáció
A blogon már többször olvashattak az EIP-pel, azaz az Európai Innovációs Partnerséggel kapcsolatos cikkeket, legutóbb az EIP honlap megnyitásáról. Az elmúlt hetekben a témában rendezvénysorozatot tartottak, ahol volt szerencsém moderálni agrár-környezetvédelmet érintő témákban a gazdálkodók és a kutatók közti eszmecserét. A műhelybeszélgetések célja elsősorban a hálózatépítés, a kutatók és a gyakorlati megvalósítás közti párbeszéd élénkítése volt.
A cikkben az elhangzott beszélgetések tanulságaiból fogok csemegézni.
Teljes cikk